Firmě SpaceX moc fandím. Snažím se vždy sledovat jejich přímé přenosy ze startu. Je to úžasné, jak za rok a půl pokročili v úspěšnosti zachraňování prvních stupňů.
Jinak nebyla to první tajná mise Falconu. Tou byla mise NROL 76 pro NRO (National Reconnaissance Office) . Tohle ale bylo poprvé pro armádu US.
Jinak díky. Kosmonautika je moc fajn. :)
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Odpovědět2 0
Kosmonautika sa mi tak isto lúbi
Odpovědět2 0
SpaceX dokázali to o čem se jiní neodvážili ani mluvit. Před pár lety scifi, dnes jim naprosto v pohodě přistane první stupeň a letí znovu. Po kontrule, která zabere txy tisíc člověkohodin práce. Za pár let prostě jen dotankují a bude znovu připraveno. Spíš je problém, jak provoz na oběžné dráze houstne. A se stále levnějšími možnostmi vypouštění malých satelitíků houstne stále více.
Odpovědět0 0
Na videu to vizera tak jednoducho 2,5 min od startu je to na obeznej drahe a za 8,5min uz sedi na zemi a učtuju si za to skoro 500 milionov € :)
Odpovědět0 0
Know how se platí všude. A tady je to doslova. Míst a společností kde umí vypustit "malý" satelit, řekněme do metráku váhy, je dost. Ovšem těch, kteří umí "takovouhle krávu" je na celém světě možná 10 (nebo ani to ne). Tak si to dají zaplatit.
Odpovědět0 0
Mohu se zeptat na zdroj, podle kterého byla cena za tento start skoro 500 milionů €?
Já jen, že cena F9 se pro komerční zakázky pohybuje okolo 60 mil USD, přičemž za lukrativnější zakázky, například pro armádu, si SpaceX účtuje max. o pár desítek milionů dolarů více. Cca 600 mil. USD mi ale přijde až moc, i přes to, že musely být provedeny různé úpravy na raketě a pozemním vybavení pro zajištění kompatibility s X-37B.
Odpovědět1 0
Já bych tipoval, že to bylo myšleno s nadsázkou.
Protože jinak je to jak píšete o jeden řád vedle.
Odpovědět0 0